Wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka), aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania (więcej). Zamknij.

Jesteś tutaj: Strona główna / Formy aktywizacji / Aktualne formy oraz aktualności

Tarcza antykryzysowa 2.0 -zmiana zasad i nowe formularze

Powiatowy Urząd Pracy w Proszowicach informuje, że Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 wprowadziła zmiany w instrumentach realizowanych przez powiatowe urzedy pracy.

Aktualne zasady oraz nowe wzory wniosków i umów dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

Pożyczki dla mikroprzedsiębiorców

W części dotyczącej art. 15zzd ustawa rozszerza krąg mikroprzedsiębiorców, którzy są uprawnieni do skorzystania z pożyczki, o podmioty, które nie zatrudniają oraz nigdy nie zatrudniały pracowników poprzez rezygnację z warunku utrzymania przez mikroprzedsiebiorcę stanu zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki mikroprzedsiębiorca będzie musiał prowadzić działalność przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Warunek ten będzie miał zastosowanie do wszystkich pożyczek, tj. również tych, które zostaną udzielone do dnia wejścia w życie przedmiotowej - zmiany. Utrzymanie zatrudnienia nie będzie już warunkiem umorzenia pożyczki. 

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców

W części odnoszącej się do art. 15zzb, zmiany w ustawie w zakresie dofinansowania dla mikro, małego i średniego przedsiębiorcy części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne określają, że przedsiębiorca może mieć przyznane dofinansowanie na okres nie dłuższy niż 3 miesiące od miesiąca złożenia wniosku, a nie od dnia jego złożenia. Po otrzymaniu dofinansowania przedsiębiorca będzie obowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres, na który otrzymał dofinansowanie. Utrzymanie w zatrudnieniu pracowników po zakończeniu wsparcia nie będzie już obowiązkiem przedsiębiorcy. 

Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych

W części dotyczącej art. 15zzc zmiany w ustawie ułatwiają przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi niezatrudniającym pracowników ubieganie się o wypłatę kolejnych transzy dofinansowania poprzez zniesienie obowiązku comiesięcznego składania oświadczenia o prowadzeniu działalności. Fakt ten może zostać samodzielnie ustalony przez powiatowy urząd pracy. Dodatkowo przedsiębiorcy będą mieli obowiązek prowadzenia działalności tylko przez okres otrzymywania dofinansowania. Prowadzenie działalności gospodarczej po zakończeniu wsparcia nie będzie już obowiązkiem przedsiębiorcy. Uściślono również, że dofinansowanie przypada od miesiąca złożenia wniosku. 

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych

W części odnoszącej się do art. 15zze, zmiany w ustawie w zakresie dofinansowania dla organizacji pozarządowych prowadzących działalność statutową części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne określają, że organizacja pozarządowa może mieć przyznane dofinansowanie na okres nie dłuższy niż 3 miesiące od miesiąca złożenia wniosku, a nie od dnia jego złożenia. Po otrzymaniu dofinansowania organizacja pozarządowa będzie obowiązana do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres, na który otrzymała dofinansowanie. Utrzymanie w zatrudnieniu pracowników po zakończeniu wsparcia nie będzie już obowiązkiem organizacji pozarządowej.

 

 

 

Treść utworzona przez: Magdalena Florczykiewicz, dn. 2020-04-19, zaktualizowana przez: Magdalena Florczykiewicz, dn. 2020-08-07

Strona główna

Statystyki

Informacje na temat rynku pracy

Oceń pracę urzędu

Wyraź swoje zdanie o naszym urzędzie

Oceń stronę www

Wyraź swoje zdanie o naszej stronie

Bezpłatny newsletter

Bądź na bieżąco z ofertami pracy
oraz propozycjami aktywizacji:
zapisz się!

Rejestracja on-line

Nowa usługa umozliwiająca rejestrację
przez Internet!

Sprawdź termin wizyty

Sprawdź termin zaplanowanej wizyty
oraz skorzystaj z usługi przypominania!

Aby zatrzymać i/lub przesuwać bannery wybierz strzałkę i naciśnij Enter.

RSS | Wersja mobilna | Mapa strony | Statystyki strony | Polityka prywatności | Deklaracja dostępności | Redakcja strony